نحوه ی صحیح آرایش بر روی پوست سالخورده

آرایش پوست سالخورده

مهم نیست که شما چند سال دارید، یک آرایش مناسب می تواند ظاهر شما را خوب نشان دهد. شما تنها کافیست بدانید، پوست شما به چه محصولاتی نیاز دارد و چگونه آنها را استفاده کنید.

آرایش و پوست سالخورده

هلنا روبنستین (Helena Rubinstein) علاقمند به گفتن این جمله بود: “هیچ زن زشتی وجود ندارد، به جز آنهایی که تنبل هستند”. او به کسانی اشاره میکرد که نمی توانستند از آرایش و لوازم آرایشی بصورت صحیح استفاده کنند.

مشکل این است که آرایش بدون اصول میتواند ما را بیشتر از سن واقعی که هستیم نشان دهد. و به جای از بین بردن چین و چروک و کاهش خطوط ، آنها را تشدید کند. مدتها قبل تنها آرایشی که میتوانستیم انجام دهیم، مرطوب کننده های رنگی و رژگونه بودند.

این محصولات برای زنان در تمام سنین مناسب است. آنها حتی پوست را صاف و هموار می کنند و به گونه ها رنگ دلخواه شما را میدهند. اما وقتی لباس به تن کردید و آماده بیرون رفتن هستید، احساس می کنید که هنوز به آرایش بیشتری نیاز دارید. و بالاخره، بعد از یک لباس باشکوه و شیک، اگر صورت شما عملا عادی باشد چه موضوعی مطرح می شود؟ این زمانی است که شما شبیه به یکی از اشخاص تنبل که هلنا روبنستین به آن اشاره میکرد، شدید.

اما جای نگرانی نیست …

یک آرایش صحیح هنوز هم می تواند در یک پوست با چین چروک های زیاد، خوب به نظر برسد؛ فقط یک سوال وجود دارد درباره ی اینکه بدانید چه محصولاتی نیاز دارید و چگونه از آنها استفاده کنید.

آماده سازی پوست سالخورده

اما قبل از اینکه بتوانید آرایش کنید، پوست شما باید در بهترین وضعیت قرار بگیرد، حتی اگر دیگر بی عیب و نقص باشد. لکه های پیری و مویرگ های درهم شکسته به راحتی پوشانده می شوند، اما به شرط آنکه پوست بخوبی لایه برداری و آبرسانی شده باشد.

لایه برداری بطور کلی باعث بهبودی بافت پوست می شود، که تعیین می کند آرایش چطور بطور مساوی روی صورت شما قرار بگیرد.

مرطوب کننده پوست را چاق تر می کند تا خط ها و چین و چروک ها کمتر برجسته شوند. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، قبل از اینکه تونر کاملا خشک شود از آن استفاده کنید.

مرطوب کننده باعث می شود خطوط چین و چروک با عمق کمتری دیده شوند.

اهمیت مراحل اولیه آرایش بر روی پوست سالخورده

پرایمر (primer) زیرسازی ضروری است. این امر پیدایش منافذ بزرگ را به حداقل می رساند، تا حدودی پوست را صاف و هموار می کند و به جلوگیری از تشکیل خطوط و چین و چروک ها کمک می کند و همچنین ظاهر آن را برای مدت طولانی تری جوان نگه میدارد.

نکته: اگر قصد استفاده از یک زیرساز بر پایه ی سیلیکون را دارید، شما یک پرایمر بر پایه ی سیلیکون نیاز دارید. در صورت عدم اطمینان، لیست مواد تشکیل دهنده ی آن را بخوانید. محصولی بر پایه ی سیلیکون هستند که ترکیبات آن با اسم هایی که در آخر آن پسوندهای دی متیکون (methicone) ( e.g. dimethicone یا cyclomethicone) و اکسان (oxane) ( e.g. trisiloxane یا silsesquioxane ) در بالای فهرست نشان داده می شود.

زیرسازی آرایش

انواع مختلفی از زیرسازها وجود دارند، اما محصولات بصورت مایع و کرم برای پوست سالخورده بسیار مناسب تر است.

شما باید سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که تا حد امکان با کمترین میزان مصرف مواد، بیشترین سطح پوست شما را پوشش دهد.

مایع زیرساز

اگر رنگ پوست شما نسبتا روشن است و کمی لک دارد، مایع زیرساز احتمالا نیازهای شما را برآورده خواهد کرد. مایع زیرساز با ایجاد یک لایه میتواند ضعف های جزئی را پوشش دهد، که ممکن است دیگر مجبور به استفاده از کانسیلر (concealer) نباشید. اگر فکر می کنید که پوست شما ضخیم است، باید بجای آن، یک کرم زیرساز را امتحان کنید.

کرم زیرساز

کرم زیرساز تیره است و پوشش بهتری برای لکه های پیری و مویرگ های عنکبوتی یا شکسته فراهم می کند.

اگر چه شما هنوز به کانسیلر نیاز دارید تا بطور کامل لک ها را پنهان کنید، اما تا حد زیادی مایع زیرساز لازم ندارید. مشکل کانسیلر این است که اگر بیش از حد استفاده شود، روی پوست خشک می شود.

یکی دیگر از مزایای کرم زیرساز، خواص مرطوب کننده عالی آن است، بنابراین اگر پوست شما تمایل به خشک شدن دارد، این مزیت را در نظر بگیرید.

اگر کرم زیرساز برای شما بسیار غلیظ است، با مخلوط کردن آن با پرایمر غلظت آن را، تنظیم کنید.

شما زیرساز کرم یا مایع را انتخاب می کنید؟ مطمئن شوید که زیرسازی دقیقا با تنالیته پوست شما همخوانی دارد.

چگونگی جلوگیری از قرار گرفتن زیرساز در خط ها و چین و چروک ها

اگر شما یک محصول بر پایه ی سیلیکون را پیدا کنید که بخوبی بتواند برای شما کار کند، این مشکل کمتر خواهد بود. اما به طور کلی مهم نیست که چه چیزی استفاده می کنید یا چگونه آن را اعمال کنید، زیرسازی همیشه تا حدی درون خطوط و چین و چروک ها مستقر می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، قبل از ثابت شدن روی پوست با پودر به آرامی با یک گوش پاک کن روی آن بمالید.

یا اگر خطوط پوست شما خیلی عمیق نباشد، انگشت وسط خود را به آرامی بصورت غلتکی بروی پوست حرکت دهید. این روش همچنین باعث می شود که کانسیلر باقیمانده درون خطوط پراکنده شود.

کانسیلر (Concealer)

بجز محصول اصلاح کننده رنگ، همیشه کانسیلر را بر روی زیرساز اعمال کنید. به این ترتیب که شما فقط آن را جایی استفاده کنید که زیرساز شما قادر به پوشش کافی آن محل نیست.

هنگامی که شما کانسیلر را برای پوشش معایب پوست استفاده می کنید، کانسیلر باید دقیقا با زیرسازی شما هماهنگی داشته باشد.

پوشش معایب (مانند لکه های پیری)

کانسیلر بطور کامل کدر است و اگر بیش از حد استفاده شود روی پوست خشکیده به نظر می رسد. بهترین راه برای کنترل مقدار مورد نظر، استفاده از یک قلمو گرد کانسیلر است.

با نوک قلمو کانسیلر را بر روی قسمتی از پوست که قرار است عیب آن پنهان شود بر روی زیرسازی استفاده کنید تا قسمت معیوب پوست مخفی شود.

کاور کردن تیرگی های زیرچشم

اگر گودی های زیر چشم شما بسیار تیره هستند، از یک اصلاح کننده ی زرد رنگ برای خنثی کردن بنفش مایل به آبی، در زیر زیرسازی خود استفاده کنید. اگر تیرگی های زیر چشم شما از میان زیرساز قابل مشاهده است، بطور منظم کانسیلر اضافه کنید.

سعی نکنید با یک کانسیلر روشن کننده تر از رنگ پوست خود تیرگی های زیرچشم را بپوشانید، زیرا این کار آنها را کمی بیشتر برجسته خواهد کرد.

استفاده از کانسیلر به عنوان برجسته کننده

از آنجایی که کانسیلر یک پوشش طبیعی مات را فراهم می کند، به عنوان برجسته کننده روی پوست سالخورده بسیار بهتر از محصولات اوپال سنس(opalescent) یا درخشان و هر چيزي که یک درخشندگی عمل می کند.

برای برجسته کردن با کانسیلر، از یک سایه ی با دو تنالیته روشن تر از رنگ پوست خود استفاده کنید. محصولات مایع بهترین نتیجه را ارائه می دهند و می توانند در هنگام استفاده به عنوان کانسیلر و برجسته کننده، لایه گذاری کنند. (به عنوان مثال، برجسته کردن بالای گونه ها و برآمدگی بینی بخصوص قسمتهای دارای مویرگهای شکسته یا عنکبوتی).

اگر متوجه شدید که حتی کانسیلر مایع برای مناطق بزرگی مثل گونه ها بسیار سنگین است، بجای آن از کرم زیرساز دو تنالیته روشن تر از رنگ پوست خود استفاده کنید.

صرف نظر از محصولی که شما استفاده می کنید، همیشه یک قلمو گرد مخصوص زیرساز یا یک اسفنج هرمی شکل، ترکیب خوبی ایجاد می کند.

نکته: برای اینکه زودتر به هدف خود برسید، تنظیم برجستگی ها در دهان و گوشه های بیرونی چشم از کانسیلر استفاده کنید.

کانسیلر برای کاور کردن مویرگهای عنکبوتی

برای از بین بردن مویرگ های عنکبوتی، یک اصلاح کننده به رنگ سبز(گاهی اوقات به عنوان “کانسیلر سبز” نیز معرفی می شود) در زیر، زیرسازی خود استفاده کنید. شما هنوز هم باید بطور منظم از کانسیلر استفاده کنید اما نه خیلی زیاد، تا آنها بطور کلی محو شوند.

اگر مویرگ های عنکبوتی بنفش رنگ شما، بیشتر از قرمز رنگ ها هستند، شما نیاز به اصلاح رنگ سبز و زرد دارید.

کرم پودر صورت

احتمالا شما چیز دیگری شنیده اید، اما باور کنید کرم پودر صورت بهترین دوست شما است. نه تنها زیرسازی را حل می کند، بلکه قسمتهای مات و برجستگی هر خط را درخشنده، همچنین چین و چروک، هر گونه خطوط افتاده و شل شده ی پوست را نیز محو می کند.

این درست است که کرم پودر می تواند رنگ چهره را خسته و گرفته نشان دهد و خطوط و چین و چروک را تشدید کند، اما بستگی به محصول مورد نظر و نحوه استفاده از آن دارد.

بهترین کرم پودر برای پوست سالخورده کدام است؟

کرم پودر نیمه شفاف همیشه بر روی پوست سالخورده بخوبی جواب می دهد، اما اگر شما پوشش بیشتری را ترجیح می دهید، محصولی را انتخاب کنید که با رنگ پوست شما یا با زیرسازی پوست شما همخوانی داشته باشد. کرم پودرهای نرم برای کاهش درخشندگی بهترین هستند و عمدتا بافت بسیار سبک تری نسبت به محصولات فشرده و پرسی دارند. به این ترتیب، آنها به راحتی در خطوط و چین و چروکها، کاملا متراکم نمی شوند.

از محصولاتی با ذرات بازتابنده (درخشنده) اجتناب کنید. با توجه به اینکه در تبلیغات خود ادعا می کنند که خطوط و چین و چروک ها را از بین می برند، اما در واقع آنها معکوس این قضیه عمل می کنند.

چگونگی اعمال کرم پودر بر روی به پوست سالخورده

کرم پودر نرم یا فشرده را با یک قلمو بزرگ استفاده کنید. به جای براش زدن، با قلمو از پیشانی تا چانه آهسته ضربه بزنید، تا حد امکان قلمو را در کرم پودر کمتر تمدید کنید. همیشه به سمت پایین انجام دهید، اگر این کار را نکنید، موهای ریز سفید که روی صورت شما را پوشانده اند، به حالت ایستاده در می آیند و بصورت ماسک مانند پدید دار می شوند، که شما از آن اجتناب می کنید.

پس از به پایان رسیدن، با یک پد پاک کننده نرم به آرامی از پیشانی تا چانه صورت خود را لمس کنید، و پودرهای اضافی را بردارید. در صورتی که شما با فلاش عکس بگیرید، این امر به جلوگیری از «فلاش بک» یا همان بازتاب نور فلاش کمک می کند، یعنی مانع این امر میشود که پودر صورت، به خصوص محصولات نیمه شفاف و بی رنگ، در عکس ها مانند تکه های گچی ظاهر شود.

چگونه از فلت شدن صورت با پنکیک جلوگیری کنیم و در عین حال برجستگی ها را حفط کنیم

اگر احساس می کنید که پنکیک صورت شما را “صاف” می کند، شما یا بیش از حد از پنکیک استفاده می کنید و یا نیاز دارید تا برجستگی های مرکز پیشانی، بینی، نوک چانه و بالای گونه های خود را تنظیم کنید. این کار را با کانسیلر انجام دهید، همانطور که در بالا توضیح داده شد.

از سوی دیگر، پس از پودر زدن و استفاده از رژگونه، از یک اسپری آب گرم (misting of thermal water ) بسیار سبک استفاده کنید تا رنگ پوستتان کیفیت تازه تری داشته باشد. این موضوع برای بعضی از خانم ها اثرگذار نیست، اما ارزش تجربه ی آن را دارد.

کرم پودر رژگونه

هنگام زیرسازی، بجای کرم، از پودر رژگونه استفاده کنید.

همانند پودر صورت، شما یک محصول با بافت بسیار سبک برای نتیجه ی بهتر نیاز دارید.

مشخص کردن فرم گونه های شما با رنگ های پر انرژی بعد از یک سن خاص می تواند اثر مثبت کمتری داشته باشد، و چهره شما زمخت و گود افتاده بنظر می رسد. در عوض، از سایه های نرم تر مانند رنگ زردآلو و گل رز، بسته به تنالیته ی پوست طبیعی خود استفاده کنید و همیشه خوب ترکیب کنید. افشاندن بیشتر، ظاهر شما را جوان تر و با نشاط تر خواهد کرد.

اگر شما معمولا با یک قلمو از محصول رژگونه خود استفاده می کنید یا از طرفی دیگر روی گونه های خود نقش های برجسته اعمال می کنید، میتوانید به جای آن از یک پودر فشرده دو تنالیته تیره تر از رنگ پوست خود استفاده کنید. تا زمانی که شما مقدار کمی از رژگونه استفاده میکنید ، بر روی خطوط و چین و چروک های اطراف چشم و لبه ی موی سر تاثیر چشمگیری نخواهد داشت. این نکته حتی اغلب در مورد روشن ترین پودر رژگونه نیز وجود دارد.

بعد از اینکه کار شما با رژگونه تمام شد، گرد و غبار روی رژگونه یا محصولات خود را با یک قلمو پودر کوچک تر پاک کنید.

لب ها

لب ها با افزایش سن نازک تر می شوند و با چین و چروک هایی ظاهر می شود.

رژ لب

برای اینکه لبها پرتر، صاف و نرم تر به نظر برسند، از رژلب ملایم با تنالیته ی سبک تر استفاده کنید. مواظب رنگ های روشن باشید، و رنگ های تیره و محصولات مات را رها کنید زیرا آنها لب ها را نازک تر می کنند. مشکل دیگر رژ لبهای مات این است که به بافت آنها اجازه می دهد که خشک بنظر برسند.

برق لب

برق لب، لب ها را چاق تر نشان می دهد اما تمام چین و چروک ها را برجسته می کند، بنابراین تحت هر شرایطی از آن اجتناب کنید.

به همین دلیل، مراقب رژلب هایی دارای بافت مرطوب و براق کننده باشید.

خط لب

خط لب مانع پر نشان دادن رژلب می شود، اما میتوانید از یک ترفند جوان کننده استفاده کنید و آن استفاده از یک مداد کانسیلر، یک یا دو سایه روشن تر از رنگ پوست خود است.

این ترفند نه تنها می تواند از پر شدن جلوگیری کند، بلکه چاق تر به نظر می رسند، و به عنوان یک اصلاح کننده برای کمک به کاهش ظاهر چین و چروک ها عمل کند. از قوس لب استفاده کنید و به گوشه های دهان متصل کنید. هرگز از یک مداد سفید برای این روش استفاده نکنید، زیرا مصنوعی بنظر میرسد و کاملا غیر حرفه ای دیده میشود.

آیا باید از قلم مو لب استفاده کنید؟

ایده خوبی است که رژ لب را با یک قلمو برای دقت بیشتر استفاده کنید و اجازه دهید برای مدت طولانی بماند. اما اگر قصد شما سایه های دشوارباشد، استفاده قلمو بسیار مشکل خواهد بود.

آرایش چشم

خط چشم و ریمل مژه

رنگ های ملایم تر و بافت ها این تعریف را بازگو می کنند، که همیشه حالات یک خانم تعیین کننده ی سن او است. بنابراین، از خط چشم قهوه ای یا خاکستری تیره و ریمل مژه سیاه استفاده کنید.

اگر شما متوجه شدید که خط چشم مایع و ژلی بنظر خشن می آید یا روی زیبایی طبیعی چشمان شما سایه انداخته اند، بجای آن از سرمه استفاده کنید.

سایه چشم

فقط از سایه ی چشم مات پودری استفاده کنید. محصولات کرمی و براق، چین و چروک را افزایش می دهند و ظاهر پوست را زمخت می کنند.

اگر رنگهایی که همیشه استفاده می کنید برایتان خسته و کسل کننده به نظر می رسد، سعی کنید دو تفاوت جزئی در روشن تر شدن آنها بدهید.اگر شما کاملا مطمئن نیستید که کدام رنگ را انتخاب کنید، شما با انتخاب زمینه ی ملایم تر یا بسیار نامحسوس (کم رنگ) هرگز انتخاب اشتباهی نخواهید داشت.

10 نکته پایه ای آرایشی برای خانم های دارای پوستی با چین و چروک

  1. قبل از آرایش کردن، پوست شما باید لایه برداری و بخوبی مرطوب شود.
  2. پرایمر زیرساز برای پوست سالخورده ضروری است.
  3. سعی کنید از محصولاتی برای زیرسازی استفاده کنید که تا حد امکان با کمترین میزان مصرف مواد، بیشترین سطح پوست شما را پوشش دهد.
  4. کرم پودر نرم و شل برای بافت صورت بسیار خوب است. زیرا کمتر احتمال دارد که در خطوط و چین و چروک ها متراکم شود. برای بهترین نتایج، یک قلم مو بزرگ کرم پودر استفاده کنید.
  5. هنگام اعمال رژگونه، از رنگ های ملایم مانند رز و زردآلو که سازگار تر هستند استفاده کنید.
  6. با رژلب های براق، چین و چروک لب را برجسته نکنید.
  7. برای دقت بیشتر، رژ لب را مستقیما از لوله رژلب، به جای قلم مو استفاده کنید.
  8. اگر خط چشم و ریمل مژه سیاه، زیادی خشن به نظر می رسد، از رنگ قهوه ای یا خاکستری تیره میتوانید بیشتر استفاده کنید.
  9. بجای خط چشم مایع و ژلی خود از سرمه استفاده کنید.
  10. فقط از سایه ی چشم پودری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.