جزوه مراقبت از پوست آکادمی اسکین ایران

skincare guide

مراقبت از پوست چیست ؟

مراقبت از پوست یک امر طبیعی و بسیار مهم است که همواره باید بصورت روزانه انجام شود. همه ی افراد در تمامی سنین نیازمند مراقبت از پوستشان هستند. این امر در دو حالت پیش گیرانه و درمانی قابل انجام است. انواع محصولات و دستگاه های تخصصی در مراقبت از پوست به کمک فیشیالیست می آیند.

سه گام کلی مراقبت از پوست شامل: 1- پاک کننده ها 2- ترمیم و درمان 3- مراقبت و نگهداری می باشد.

آناتومی پوست

آناتومی پوست

پوست شما بزرگترین عضو بیرونی بدن شماست که بین اندامهای ضروری بدن شما( ماهیچه ها، بافت ها و سیستم اسکلتی ) و دنیای بیرون مانعی ایجاد می کند. این مانع از شما در برابر باکتری ها، تغییر دما و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محافظت می کند .

پوست در همکاری با سیستم عصبی شما، عضو اصلی برای حس لامسه است.

بدن شما نمی تواند بدون محافظت از پوست شما عملیاتی را که برای زنده نگه داشتن پوست نیاز است انجام دهد.

پوست دارای دو لایه اصلی اپیدرم و درم است که هر دو یک هدف را دنبال میکنند. در زیر این دو لایه یک لایه چربی است که همچنین از بدن شما محافظت می کند و به تنظیم دمای بدن نسبت به دمای محیط کمک می کند. فقط در برخی ازلایه های خاص پوست، شرایط سلامتی پوست وجود دارد.

اپیدرم (Epidermis)

اپیدرم لایه ی بیرونی پوست شماست. این تنها لایه ای است که می توان با چشم آن را مشاهده کرد.

اپیدرم شما به طور مداوم سلول های پوست مرده را از لایه بالایی برداشته و با سلول های سالم جدیدی جایگزین می کند که در لایه های پایین تر رشد می کنند. همچنین اجازه می دهد عرق و چربی ها از منافذ خارج شوند .

اپیدرم از آنچه انتظار دارید ضخیم تر است و دارای پنج زیرلایه است :

لایه های اپیدرم
 1. لایه ی بازال (stratum basale): عمیق ترین لایه اپیدرم که از سلول های مکعبی و ستونی شکل ساخته شده است.
 2. لایه ی اسپینوسوم (stratum spinosum): ساخته شده از سلول های چند بخشی که با دسموسوم (desmosomes) متصل هستند.
 3. لایه ی گرانیلوسوم (stratum granulosum): ساخته شده از سلول های لوزی شکل که حاوی کراتین است.
 4. لایه ی لوسیدوم (stratum lucidum): لایه ای روشن و نازک که معمولا در پوست ضخیم وجود دارد.
 5. لایه ی کرنیوم (Stratum Corneum): لایه ی بیرونی پوست که از لایه های سلولهای مرده و کراتین تشکیل شده است.

استراتوم کرنیوم (Stratum Corneum) یا لایه بیرونی پوست چیست؟

لایه بیرونی Stratum Corneum پوست (اپیدرم) است. یک مانع حفاظتی بین بدن و محیط اطراف است.

لایه ی کرنیوم شامل یک سری از لایه های سلول های مرده است که به طور مداوم از پوست جدا می شوند. همچنین به عنوان لایه ی سخت نیز نامیده می شود (مانند شاخ حیوانات) لایه ی کرنیوم برای محافظت از لایه های داخلی پوست وجود دارد.

اکثر نواحی لایه ی کرنیوم حدود 12 تا 16 لایه از سلول های ضخیم هستند، اما نواحی نازک پوست (مثل پلک های شما) تنها در حدود 9 لایه ی ضخیم هستند. دیگر قسمت های سخت تر پوست شما مانند دست و پاشنه پا تا 50 لایه از سلول های پوست را شامل می شوند.

عملکرد استراتوم کرنیوم

پوست بزرگترین ارگان در بدن شما است. مهمترین عملکرد پوست این است که بدن را از چیزهایی در محیط اطراف که ممکن است به آن آسیب برساند حفاظت کند. پوست کمک می کند تا دمای بدن در سطح متعادل باشد. همچنین برای جلوگیری از دست دادن یا جذب آب فعالیت دارد .

استراتوم کرنیوم در پاره ای از موارد به عنوان یک دیوار آجری توصیف می شود. و کرنئوسیت ها (corneocytes) بیرونی ترین لایه را تشکیل می دهند که با ترکیب با لیپیدها یک بافت آجری شکل را تشکیل می دهند. که مانع خارج شدن آب می شود .

اگر همه چیز به درستی در لایه ی کرنیوم کار کند، لایه ی پوست، شما را در برابر کمبود آب ، سموم و باکتری ها محافظت می کند، در حالی که از لایه های زیرین پوست نیز محافظت می کند .

قسمت های لایه ی کرنیوم

لایه ی کرنیوم از بسیاری قسمتها ساخته شده است که از لایه های پایین تر محافظت می کند. اگر چه ساختار را می توان در جزئیات بسیار گسترده توضیح داد، برای سهولت درک پایه ای، شما می توانید بر سه مرحله اصلی تمرکز کنید.

قسمت سنگ فرشی پوست

قسمت های سنگ فرشی کرنئوسیت (corneocytes) نیز نامیده می شود، که بیشتر از کراتین تشکیل شده است. کراتین یک پروتئین است که در مو و ناخن یافت می شود.

کراتینوسیت ها (Keratinocytes) در لایه های زیرین اپیدرم ایجاد می شوند و با یک غشای سلولی فسفولیپید (phospholipid) که بسیار نفوذ پذیر است عمل می کند. هنگامی که کراتینوسیت ها به لایه ی کرنیوم فشار وارد می کنند، آنها به کرنئوسیت ها با پوشش سلولی با دوام تری تبدیل می شوند.

لایه ی کرنیوم سالم هر روز تقریبا یک لایه کرنئوسایت را از پوست جدا می کند. پس از آن کرنئوسیت با کراتینوسیت های جدید از لایه زیرین اپیدرم به نام لایه ی گرانیولوسوم (stratum granulosum) جایگزین می شود.

دسموسوم ها (The desmosomes)

دسموسوم ها با پیوستن کرنئوسیت ها با یکدیگر به متصل شدن قسمتهای سنگ فرشی پوست کمک می کنند. این قسمتها از گلیکوپروتئین ها (glycoproteins) ساخته می شوند و یک پروتئین اضافی به نام کرنئودسموسین (corneodesmosin) هستند .

برای اینکه قسمتهای سنگ فرشی پوست به میزان مجاز جدا شوند، دسموسوم ها باید توسط آنزیم ها حل شوند. اگر آنزیمها وجود نداشته باشند یا بیش از حد باشند، می تواند منبع بیماری پوستی مانند پسوریازیس (psoriasis) باشد.

ملات (The mortar)

mortar

ملات که همه چیز را در محل نگهداری می کند از لیپیدها ساخته شده است که از اجسام کوچک لایه ای که در لایه ی گرانیولوسوم وجود دارند خارج شده اند. ليپيدها در فضاي بين آجر و بين لايه هاي کرنئوسیت ها قرار مي گيرند.

ملات در حفظ لایه های پایین پوست نقش بسیار مهمی دارد و مانعی ایجاد می کند که باکتری ها و سموم از بین بروند.

ملات و کل لایه ی کرنیوم کمی اسیدی است، این امر ناشی از فرآیند سلولی است که برای تولید چربی ها لیپیدها فعالیت دارد. لایه ی کرنیوم دارای pH حدود 4 تا 5.5 است. اسیدیته باعث جلوگیری از رشد باکتری ها می شود.

درم (Dermis)

درم

درم ضخیم تر از اپیدرم است و شامل تمام غدد عرق و چربی (sweat and oil glands)، فولیکول های مو (hair follicles) ، بافت پیوندی (connective tissues)، محرک های عصبی (nerve endings) و غدد لنفاوی (lymph vessels) است.در حالی که اپیدرم بدن شما را در یک لایه قابل رویت قرار می دهد، درم لایه ای از پوست است که واقعا عملکرد حفاظت از پاتوژن (pathogen)، که بدن شما نیاز دارد را قادر می سازد.

درم حاوی کلاژن و الاستین (collagen -elastin) است، همچنین از ساختار پوستی که ما می بینیم حمایت می کند.

کلاژن چیست؟

کلاژن

کلاژن یک نوع پروتئین است که در بدن بصورت فراوان تولید می شود. و دراستخوان، پوست، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها وجود دارد. همچنین در بسیاری از قسمت های دیگر بدن مانند رگهای خونی، قرنیه و دندان یافت می شود.

حداقل 16 نوع کلاژن وجود دارد. چهار نوع اصلی عبارتند از :

نوع 1 : این نوع 90 درصد از کلاژن بدن شما را تشکیل می دهد و از الیاف بسته بندی شده ساخته شده است. این ساختار را به پوست، استخوان ها، تاندون ها، غضروف فیبری، بافت همبند و دندان ها می دهد.

نوع 2: این نوع از الیاف بسته بندی شده بیشتر ساخته شده است و در غضروفی الاستیک یافت می شود که مخلوط را با هم مخلوط می کند.

نوع 3: این نوع ساختار عضلات، اندام ها و شریان ها را پشتیبانی می کند.

نوع 4: این نوع کمک می کند تا با فیلتراسیون و در لایه های پوست شما یافت می شود.

وقتی که سن دارید، بدن شما کلاژن کمتر و با کیفیت پایین تر تولید می کند.

انواع پوست:

انواع پوست
انواع پوست

روتین پوست شما بستگی به نوع پوست شما دارد

هر نوع پوست دارای خواسته ها و نیازهای خاص خود است. درصد رضایتمندی شما به میزان مراقبت پوست شما بستگی دارد.

همه افراد با پوست نرمال به دنیا می آیند اما هنگام ورود به مرحله بلوغ با تغییرات هورمونی شاهد بهم ریختگی هایی در پوست هستیم.اغلب جوش هایی را در نواحی مختلف صورت می بینیم و با استفاده نادرست از مواد آرایشی و مراقبتی پوست را به سمت یکی از گو نه های پوستی می بریم که بطور کلی خشک یا چرب است.

انواع پوست : نرمال، نرمال رو به چرب، نرمال رو به خشک، خشک، خشک حساس، چرب، چرب حساس، چرب بی آب، مختلط

پوست نرمال:

پوست نرمال

مقدار ترشح چربی ( سبوم ) بین 250 الی 500 میکروگرم درهر سانتیمتر مربع می باشد. پوست عاری از برق ناخوشایند چربی، لک، تیرگی، قرمزی و هر گونه نشانه های خشکی است. جوش و آکنه ندارد و منافذ صورت باز نیست، بسیار لطیف، شاداب و نسبت به رنگ خود روشن است.

برای مثال پوست کودکان تا زیر سن بلوغ اغلب نرمال است و ویژگی های ذکر شده را دارد.

نرمال رو به چرب :

نرمال رو به چرب

وقتی افراد با تغییرات هورمونی در سن بلوغ به طور صحیح مراحل مراقبت از پوست را طی کنند شاهد پوستی نرمال خواهیم بود که گاهی می تواند با کم توجهی ما به چربی گرایش پیدا کند.

افرادی که در سن بلوغ و پس از آن دچار آکنه (یکی از نشانه های پوست چرب) بودند، بعد از سن 35 سالگی یا گاهی بعد از زایمان، پوستشان نرمال رو به چرب خواهد شد. که می توان با مراقبت صحیح پوست را در حالت نرمال نگاه داشت.

پوست چرب:

پوست چرب

ترشح غدد چربی (سبوم) بیشتر از 500 میکروگرم در هر سانتی متر مربع است. علت چربی زیاد پوست عبارتند از زمینه‌ی ارثی، فعالیت غدد داخلی، تغذیه نامناسب، هیجان‌های زندگی، آرایش نا درست و بی دلیل، استفاده نکردن از محصولات مراقبتی، مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها و ضد انعقادها. این نوع پوست با اینکه دیرتر چروک می‌شود اما بسیار مستعد جوش و آکنه است. از نشا نه های تشخیص پوست چرب: منافذ پوست روی گونه ها و بینی باز است و کمدون های سرسیاه و سرسفید درون منافذ مشاهده می شود. در نواحی مختلف صورت جوش دارد و پوست براق می باشد .

تولید آندروژن باعث افزایش تولید سبوم می شود، ترشح چربی از درون اپیدرم به سطح پوست از طریق منافذ (علت بازشدن منافذ) و فولیکولهای مو وارد می شود.

چرب بی آب:

در این نوع پوست ترشح چربی بیش از حد نرمال است اما در عین حال ظاهر پوست خشک بنظر میرسد. پوست دارای جوش است اما برق چربی دیده نمی شود و برخی از نواحی صورت پوست پوست می شود

تشخیص این پوست شاید کمی سخت باشد اما اغلب افراد که پوست چرب دارند، دارای پوستی بی آب هستند.

پوست حساس :

پوست حساس

پوست به خودی خود حساس نمی باشد بلکه حساسیت می تواند برای انواع پوست ها رخ دهد. عواملی نظیر تغذیه، تغییرات آب و هوا، مواد آرایشی، محصولات مراقبتی تقلبی، استفاده از دارو، می تواند حساسیت زا باشد. قرمزی، نازک بودن پوست،خارش و سوزش، دیده شدن مویرگها در سطح پوست از نشانه های پوست حساس است.

پوست مختلط:

ترکیبی از دو نوع چرب و خشک به صورت همزمان در نواحی صورت پوست مختلط را شکل می دهد.

اگر نواحی پیشانی، بینی، چانه و گونه چرب و مابقی خشک باشد، (تیزون)T- zone صورت چرب و (ویزون) V- zone خشک است.این حالت برعکس نیز می تواند باشد.

پوست مختلط بدلیل داشتن دو نوع زات پوستی بصورت همزمان به توجه بیشتری برای محصول مناسب نیاز دارد.در عین حال باید مشخص شود کدام نوع پوست در صورت غالب است. از چربی رنج می برد یا از خشکی ؟

شاید سخت باشد محصول متفاوتی برای دو نوع پوست انتخاب شود زیرا همزمان باید هر دو را مراقبت کرد.معمولا محصولاتی که برای پوست مختلط تولید می شود ملایم هستند و باعث تشدید چربی و خشکی نمی شود. اما باید در نظر داشت که اگر چربی بیش از حد پوستتان را آزار می دهد، شوینده شما باید بر اساس پوست چرب خریداری شود و قسمت خشک پوست را با یک آبرسان مناسب پوشش دهید اما اگر از خشکی بیش از حد رنج می برید باید شوینده تان را بر اساس پوست خشک انتخاب کنید و از محصولات فاقد چربی استفاده کنید.

پوست خشک:

پوست خشک

این نوع پوست کمتر از 250 میکروگرم در سانتیمتر مربع است. بطور کلی خشکی پوست بر اثر دو عامل ترشح کم غدد چربی و کم آبی است. این نوع پوست مستعد قرمزی و چروک های ریز است.

معمولا نازک و کشیده است. نسبت به حرارت بسیار حساس بوده و به سهولت با صابون تحریک می‌شود. پوست خشک همچنین نسبت به اشعه آفتاب و باد حساس است. مقدار سبوم میزان خشک بودن پوست می‌تواند به عواملی همچون ژنتیک، تحریکات عصبی، هورمون‌های جنسی و مقدار چربی غذا بستگی داشته باشد.

ماده سرفکتنت (Surfactants) در شوینده ها، مانند صابون دست، به پروتئین های پوست متصل می شوند و باعث از دست رفتن آب از طریق پوست می شوند. بنابراین، از صابون های طبیعی استفاده کنید و بیش از حد شستشو ندهید. استفاده از مرطوب کننده ها می تواند به جلوگیری از خشکی پوست نیز کمک کند.

انواع مشکلات پوست :

 1. آکنه
 2. انواع لک
 3. شل شدن و افتادگی پوست
 4. کم آبی
 5. چین و چروک
 6. تیرگی پوست
 7. حساسیت
 8. پسوریازیس
 9. کوپروز
 10. میلیا
 11. منافذ باز
 12. ویتیلیگو
 13. رزاسه
 14. اگزما

آکنه چیست:

در ناحیه درم پوست فولیکول های مو وجود دارد که غدد چربی در اطراف و چسبیده به منافذ مو هستند.

بطور طبیعی چربی ترشح شده از طریق منافذ فولیکول مو خارج می شود. اما هنگامی که در ناحیه درم باکتری فعال شود، پوست برای خارج کردن آن از طریق منافذ غدد چربی اقدام می کند. انجاست که شما دچار آکنه می شوید.

اگر چربی حاوی باکتری نتواند از پوست بیرون بزند آکنه شما بصورت ملتهب و قرمز خواهد بود. اما اگر بتواند روزنه ی خروج خود را باز کند و در معرض هوا قرار گیرد به کمدون (comedone) سر سفید یا سر سیاه تبدیل می شود و از حالت مایع به یک کیسه چربی جامد در می آید.

گاهی نیز علت وجود آکنه مسدود شدن منافذ با تجمع سلول های مرده ی پوست می باشد.

انواع آکنه:

 • پاپیول ها (Papules) ، کوچک، قرمز، برجستگی های ناشی از التهاب، فولیکول های مو عفونی هستند .
 • پاسچیل ها (Pustules) جوش های چرک دار کوچک قرمزی هستند که در انتهای خود چرک دارند.
 • نوجول ها (Nodules) سفت و سخت هستند، اغلب توده های دردناک در زیر سطح پوست شما هستند.
 • کیستها (Cysts) غده های زیر پوستی هستند که حاوی چرک هستند و معمولا دردناک می باشند
انواع جوش
انواع جوش یا اکنه
انواع جوش

حساسیت پوست :

حساسیت

حساست زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما در مقابل چیزی از بیرون واکنش نشان دهد. حساسیت میتواند در اثر مواد خوراکی، آب و هوا، داروهای شیمیایی، مواد استعمال کردنی، تغییر فصول، حیوانات و … بوجود آید.

اگر به قسمتهایی از بدن که دچار حساسیت شده توجه نشود، میتواند مزمن شود. کم آبی و مراقبت نکردن از پوست، میتواند زمینه ی حساسیت در پوست را فراهم کند.

لک:

لک

تراکم سلول های حاوی ملانین باعث ایجاد لک در پوست می شود که در انواع طیف رنگ قهوه ای قابل مشاهده است. بطور کلی علت ایجاد لک می تواند یکی از عوامل زیر باشد :

 • آفتاب گرفتن
 • سن
 • داروها
 • هورمون ها

انواع لک شامل : کک و مک، لک های حاملگی و یائسگی، لک جای زخم، لک جای جوش، لک های پیری و لک های ناشی از بیماری

افتادگی پوست :

افتادگی پوست

عوامل موثر بر کاهش انعطاف پذیری پوست:

شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن

•طول زمان اضافه وزن: به طور کلی، کسی که مدت طولانی دارای وزن زیادی است، یا در کل چاق است، پس از کاهش وزن به علت از دست دادن الاستین و کلاژن، پوست آنها شل خواهد بود .

•مقدار وزن از دست رفته: 100 پوند (46 کیلوگرم) کاهش وزن یا بیشتر، به طور معمول پوستی آویزان تر حاصل می شود تا کاهش وزن نسبتا کمتر

•سن: پوست سالخورده کلاژن کمتری از پوست جوان دارد و باکاهش وزن تمایل به شل شدن دارد .

•ژنتیک: ژن ها ممکن است بر روی چگونگی پاسخگویی پوست به افزایش و کاهش وزن اثر بگذارد.

•قرار گرفتن در معرض تابش خورشید: نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض نور خورشید به کاهش تولید کلاژن و تولید الاستین در پوست می انجامد که میتواند باعث شل شدن پوست شود .

•سیگار کشیدن: سیگار کشیدن منجر به کاهش تولید کلاژن و خسارت به کلاژن موجود می شود و موجب شل شدن و تضعیف پوست می شود .

مصرف برخی از مواد مغذی و آبرسان ماندن

برخی از مواد مغذی برای تولید کلاژن و سایر اجزای پوست مهم هستند:

•پروتئین: پروتئین کافی برای سلامت پوست بسیار حیاتی است، و آمینو اسیدهای لیزین (lysine) و پرولین (proline) نقشی مستقیم در تولید کلاژن را بازی می کنند.

•ویتامین C: ویتامین C برای سنتز (synthesis) کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشید کمک می کند .

•اسیدهای چرب امگا 3: یک مطالعه کوچک نشان داد که اسید چرب امگا 3 در ماهی های چرب به افزایش انعطاف پذیری پوست کمک می کند .

•آب: حفظ آبرسانی می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. در یک تحقیق نشان داده شده زنانی که مصرف روزانه آب آشامیدنی خود را افزایش داده اند، بهبود قابل توجهی در آبرسانی و عملکرد پوست داشتند .

پسوریازیس :

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که باعث ساخت سریع سلول های پوست می شود. این ساختار سلولی موجب پوسته پوسته شدن سطح پوست می شود.

پسوریازیس نتیجه افزایش یافته ی روند تولیدی پوست است. به طور معمول، سلول های پوست در عمق پوست رشد می کنند و آرام به سطح پوست می رسند. و در نهایت آنها نزول می کنند. چرخه عمر یک سلول پوست معمولا یک ماه است.

در افراد مبتلا به پسوریازیس، این فرآیند تولید ممکن است فقط چند روز رخ دهد. از این رو، سلول های پوست زمان کافی برای ریزش ندارند. این تولید بیش از حد سریع، منجر به ساخت سلول های پوست می شود.

کم آبی:

یکی از مشکلات پوست، خشکی ناشی از کم آبی پوست است. از دلایل کم آبی پوست میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قرار گرفتن در برابر نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب
 • استفاده نکردن از کرم های آبرسان با پوشش مرطوب کننده
 • شستن صورت با صابون های قلیایی
 • آرایش مکرر
 • استفاده غلط از پیلینگ

کم آبی پوست باعث بازتر نشان دادن منافذ و ایجاد چروکهای سطحی و عمیق می شود.

چین و چروک :

چین و چروک

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد چروک، عوامل محیطی مانند نور خورشید است اما کم آبی، کاهش وزن، بالا رفتن سن نیز میتواند باعث ایجاد چروک شود.

نور ماوراء بنفش در اشعه خورشید، کلاژن و الاستین در پوست را می شکند. هنگامی که این فیبر ها شکسته شوند، پوست سست، نازک و چروک می شود .

سن نیز یک عامل دیگر است. شما کلاژن و الاستین کمتری تولید می کنید. فیبرها که به پوست شما کمک می کنند تا صاف و انعطاف پذیر باشند، هرچه پیرتر می شوید، آلودگی، استرس و سیگار کشیدن، همه در طول زندگی شما عوارض پوستی دارند. که می تواند بر روی پوست شما تاثیر گذار باشد و به نشانه های قابل توجهی از پیری کمک کند.

کوپروز :

کوپروز

ایجاد نواحی قرمز و تجمع مویرگهای خونی که از بیرون قابل مشاهده است و بیشتر در مناطق گونه ها و دور بینی شکل می گیرد.

قرار گرفتن در نور آفتاب بدون پوشش میتواند باعث تشدید این بیماری شود.

از نشانه‌های کوپروز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرخی صورت؛ حساس شدن پوست
 • ظهور رگ‌های خونی روی بینی و گونه‌ها
 • سرخ شدن سریع و آسان گونه‌ها، بینی، چانه و پیشانی
 • ظهور دانه‌های سفت سرخ رنگ روی بینی، گونه، چانه و پیشانی
 • خشک، سرخ و تحریک شدن مداوم چشم‌ها

میلیا :

میلیا

دانه های ریز و سفت که بیشتر در اطراف چشم، زیر پوست حبس شده اند که اغلب توسط لیزر یا تخلیه با سوزن توسط پزشک درمان پذیر است. اما با جوش های زیر پوستی کاملا متفاوت است. این دانه ها در اثر تجمع سلول های مرده زیر پوست همراه با چربی بوجود می آیند و دردناک نیستند.

رزاسه:

رزاسه

رزاسه پوست را به قرمزی و برافروختگي متمایل می سازد و اگر اقدامی برای درمان صورت نگیرد بصورت قرمزی دائمی نواحی گونه ها، پيشاني، بيني و چانه را در بر می گیرد. بيماري همچنين ممكن است گوشها ، سينه و پشت را نيز گرفتار كند .که بصورت مویرگ های ریز و قرمز تنیده در هم مشاهده می شود.

اگزما:

اگزما

اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که به آن درماتیت اتوپیک نیز می‌گویند؛ در این بیماری پوست دچار التهاب، خارش و تحریک می‌شود.
در واقع عمده ضایعاتی مثل سوزش،خارش، پوسته، ترک خوردگی، ترشح نوعی اگزما است مثلاً اگزمای تماسی که بر اثر تماس پوست با گچ، مواد شوینده یاسیمان و گرد و خاک به وجود می آید.

تماس با مواد خشن و یا خارش‌زا همچون پشم، آب و هوا و دمای بیش از حد گرم و یا بیش از حد سرد، حیوانات، استرس، دود  سیگار، غذاهایی که باعث واکنش‌های حساسیتی می‌شوند؛ مثل گندم، لبنیات، آجیل وشکلات اگزما را تشدید می کنند.
بعضی از علائم ابتلا به اگزما شامل: خارش و سوزش پوست، قرمزی، تاول و برآمدگی، تورم، برجستگی، پوسته‌پوسته شدن پوست است.

ویتیلیگو:

ویتیلیگو

ویتیلیگو یک نوع بیماری پوستی است که باعث از بین رفتن رنگدانه های پوست می شود و لک های روشن تری نسبت به رنگ اصلی پوست را ایجاد می کند. رنگدانه یا ملانین، عامل تیرگی پوست است و توسط سلولی به نام “ملانوسیت” تولید می شود.

این تکه ها معمولا مناطقی از بدن که در مقابل نور آفتاب هستند را تحت تاثیر قرار می دهد. این مناطق عبارتند از:

 • دست ها
 • صورت
 • بازوها
 • پا

منافذ باز :

منافذ باز

بطور طبیعی پوست صورت تمام افراد پوشیده از منافذ دارای پرز می باشد. اما این منافذ در کسانی که پوست چرب کنترل نشده دارند، در مناطق چرب صورت باز و گود می شود و چیزی شبیه به پوست پرتقال را نمایان می کند. علت این امر ترشح بیش از حد غدد چربی و دفع آن توسط پوست می باشد. یعنی پوست مجبور می شود منافذ را باز کند تا چربی بیش از حد را به بیرون هدایت کند. همچنین اگر پوست دچار کم آبی نیز باشد، این منافذ بازتر و گود تر دیده می شود. راه حل غلط و مضر، استفاده از کرم پودرهای پوشاننده است. زیرا این کرم ها با پرکردن منافذ پوست را یکدست نشان می دهد، در حالی که این کار باعث تبدیل شدن منفذ به حفره خواهد شد.

کرم ضد آفتاب:

کرم ضد آفتاب با حداقل 30 SPFرا 15 دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده کنید، زیرا کرم های ضد آفتاب برای فعال شدن نیاز به زمان دارد. پوست های تیره تر در حقیقت نیاز به محافطت بیشتری در برابر خورشید دارند زیرا اصلاح رنگدانه های ناشی از آفتاب در آنها سخت تر و زمان براست. کرم های ضد آفتاب دارای محافظ UVA / UVB با طیف گسترده توصیه می شوند.

ضد آفتاب

چگونگی تشخیص نوع پوست در خانه

اگر شما در مورد جواب خود از این پرسش اطمینان ندارید، می توانید یک آزمون فیزیکی برای بررسی نوع پوست خود انجام دهید . یک آزمایش خانگی برای تست میزان چربی پوست .( sebum) سبوم یک مایع مومی و چرب است که از منافذ پوستی شما ترشح می شود . مقدار چربی که پوست شما تولید می کند می تواند نوع پوست شما را تعیین کند :

 • خشک
 • چرب
 • نرمال
 • ترکیبی

تست تولید چربی پوست روی یک صورت تمیزدقیق ترین روش برای تعیین نوع پوست شماست.

این مراحل را دنبال کنید:

 1. صورت خود را بشویید و خشک کنید، 30 دقیقه صبر کنید
 2. به آرامی دستمال کاغذی با جذب روغن بالا را روی صورت خود فشار دهید. کاغذ را در قسمت های مختلف پوست خود مانند پیشانی و بینی، گونه ها و چانه ها فشار دهید.
 3. دستمال کاغذ را جلوی نور بگیرید تا ببینید چه میزان از آن شفاف شده است.
نوع پوست نتیجه تست
خشک بدون شفافیت، اما با لایه هایی از پوسته های نازک و ضخیم پوست
چرب کاملا آغشته شده به چربی
ترکیبی جذب در سطوح مختلف روی مناطق مختلف به صورت پراکنده
نرمال نه بیش از حد چرب و نه بدون پوسته پوسته شدن پوست

مراحل پاکسازی :

 1. آماده سازی اتاق مراجعه کننده
 2. پر کردن فرم سلامتی
 3. ریلکس کردن مراجعه کننده
 4. ضدعفونی دست
 5. پاک کردن آرایش
 6. شوینده سطحی
 7. شوینده عمقی
 8. تونر
 9. تخلیه کمدون
 10. ماساژ
 11. تونر
 12. ماسک
 13. آبرسان
 14. دورچشم
 15. ضدآفتاب
 16. نسخه خانگی

مراحل فیشیال :

 1. آماده سازی اتاق مراجعه کننده
 2. پرکردن فرم سلامتی
 3. ریلکس کردن مراجعه کننده
 4. ضدعفونی دست ها
 5. پاک کردن آرایش
 6. شوینده سطحی
 7. شوینده عمقی
 8. تونر
 9. لایه بردار
 10. تخلیه کمدون
 11. ماساژ ریلکسی صورت
 12. تونر
 13. ماسک
 14. سرم
 15. مرطوب کننده
 16. دور چشم
 17. ضد آفتاب

فیشیال جوش :

 1. ماسک کنترل چربی پوست
 2. سرم ضد جوش
 3. آبرسانی

فیشیال لک :

 1. ماسک روشن کننده
 2. سرم ضد لک
 3. آبرسانی

فیشیال آبرسانی :

 1. ماسک آبرسان قوی
 2. سرم آبرسان

فیشیال لیفت :

 1. ماسک لیفت
 2. سرم لیفت
 3. ماسک یا سرم آبرسان
 4. ماساژ تخصصی لیفت

فیشیال چروک :

 1. ماسک ضد چروک (حاوی کلاژن – الاستین – Q10 )
 2. سرم ضد چروک (حاوی کلاژن – الاستین – Q10 )
 3. ماسک یا سرم آبرسان
 4. ماساژ تخصصی چروک

فیشیال دور چشم :

 1. ماسک دور چشم : ضد پف، ضد تیرگی، جوانساز و آبرسان
 2. سرم دور چشم : ضد پف، ضد تیرگی، جوانساز و آبرسان
 3. ماساژ تخصصی دور چشم

فیشیال

انواع دستگاه های غیرتهاجمی پوست :

1.هیدرودرم های فرکانس

هیدرودرم

با استفاده از جریان الکتریکی تنظیم شده و در حد مشخص، ژل آبرسانی (ژل هیدوردرمی) را یونیزه نموده و آن را به عمق لایه های پوست هدایت میکند. لذا هدایت ترکیبات ژل آبرسان به لایه های پوست باعث آبرسانی موثرتر پوست می شود. که از نتایج آن بهبود چین و چروک های سطحی پوست و بازگرداندن شادابی به صورت خواهد بود.

از این دستگاه روزی یکبار به عنوان یک تعداد دفعات درمانی بی خطر میتوان استفاده کرد.

دستگاه های هیدرودرمی بوسیله الکترودهای فرکانس بالا عمل می کنند که از شیشه آبدیده شفاف ساخته شده اند.

و به اشکال و اندازه های مختلفی درآمده اند تا درمان خطوط مختلف صورت و بدن را میسر کنند.

زمانی که الکترود فرکانس بالا با شدت وارد هندپیس فرکانس بالا می شود، یک جریان الکتریکی متناوب و ملایم بواسطه دستگاه فرکانس بالا تولید می شود که سپس به محض تماس با پوست از میان الکترودهای شیشه ای متصل به آن انتقال می یابد.

این تماس ورود گاز به داخل الکترود را تهییج می کند که انرژی الکتریکی خفیف و ترمیمی را تولید می کند و اکسیژن را ناپایدار می سازد که فورا به ازون خالص تبدیل می شود. به عبارت دیگر، زمانی که جریان الکتریکی با هوای خارج از الکترود ترکیب می شود

مولکولهای اکسیژن دار جوان کننده را بداخل پوست وارد می کند و احساس سوزش یا مو مور شدن را تجربه می کنید.

این امر منجر به افزایش جریان خون، بازسازی سلولی و افزایش سطوح تولید کلاژن و الاستین می شود که سبب صاف شدن و تقلیل چروک، کاهش اندازه منافذ و بهبود کلی بافت پوست می شود.

استفاده از جریان فرکانس بالا هیدرودرمی در پوست پاکسازی طبیعی و اثر ضد- باکتریایی را تقویت می کند. که به درمان آکنه و پیشگیری از آغاز یک آکنه جدید کمک می کند.

مشتریان مبتلا به آکنه کیستی از نفوذ عمیق اثر ضد-میکروبی امواج فرکانس بالا بهره مند خواهند شد.

بطور سنتی متخصصان از الکترود بنفش برای درمان پوست مستعد آکنه استفاده می کنند.

زمانی که الکترود بنفش پوست را لمس می کند مقدار بسیار کمی نور فرابنفش ساطع می شود.

تماس کوتاه مدت با مقادیر ناچیز UV بی خطر در نظر گرفته می شود (به پوست آسیب نمی رساند) و با مزایای ترمیمی و ضد- باکتریایی همراه است.

الکترودهای نارنجی عموما برای درمان پیری پوست استفاده می شوند زیرا تصور می شود گرمای بیشتری را به ناحیه تحت درمان هدایت می کنند که جریان خون را تقویت کرده و تولید سلولهای جدید در پوست را افزایش می دهد و نفوذپذیری محصولات را بهبود می بخشد.

2. میکرودرم

میکرودرم

در این روش با استفاده از هند پیس با نوعی کریستال بسیار ظریف از جنس اکسید آلومینیوم
با فشار تنظیم شده‌ای با سطح پوست در تماس قرار می‌گیرد و تراش بسیار سطحی
در لایه‌های فوقانی شاخی پوست ایجاد می‌کند.  در ضمن یک مکش نیز روی پوست انجام می‌شود که باعث جمع شدن کریستال‌ها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جریان خون به منطقه و فعال شدن سلول‌های فیبروبلاست و در نتیجه موجب ترمیم و طراوت پوست می‌شود.

3. اسکرابر صورت

skin scrubber

این دستگاه با استفاده از امواج اولتروسونیک یا همان فرکانس صوتی پایین موجب افزایش گردش خون و از بین بردن لایه های مرده ی پوست می شود، همچنین برای از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک های پوستی، سفت و محکم کردن پوست و بهبود جای زخم کاربرد دارد.

4. میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

در میکرونیدلینگ، دستگاه از طریق سوزن‌های بسیار ریز میکروکانال‌هایی را در قسمت اپیدرم و درم پوست ایجاد می‌کند؛ در اثر این آسیب کنترل شده، القای کلاژن و الیاف کلاژن و الیاف الاستین و تحریک سلولی را شاهد خواهیم بود، این تحریک سلولی رشته‌های فیبروپلاست که از ترکیبات اصلی کلاژن پوست‌ هستند را می‌سازد، به دنبال پاسخ التهابی بدن، ترمیم ایجاد و پوستی بهتر از پوست اول تشکیل می‌شود.

5. مینی RF

مینی RF

با استفاده از انرژی رادیو فرکوئنسی با درد قابل تحمل، گرمای مناسبی در پوست ایجاد می کند و بلافاصله شروع به صاف کردن و سفت کردن پوست می کند. از مزایای این دستگاه لیفت پوست، تحریک کلاژن سازی، بسته شدن منافذ باز و بهبود لک های پوستی، درمان ترک های پوستی کاهش چین و چروک و جوانسازی می باشد.

6. ماسک LED

ماسک LED

کاربرد ال ای دی 7 رنگ:

 • رنگ ال ای قرمز با طول موج 630 نانومتر
  • نور قرمز که از گذشته هم ثابت شده که باعث افزایش جریان خون میشود که خود باعث تحریک فرایند کلاژن سازی و افزایش الاستین میشود.
  • کلاژن برای ترمیم بافت از بین رفته پوست ضروری است که این امر خود باعث از بین رفتن چروک ها و اسکار های سطح پوست، روشن کنندگی پوست، سفت کننده و ضد پیری میشود.
 • رنگ ال ای دی آبی با طول موج 470 نانومتر:
  • نور آبی تمامی باکتری های آکنه را در زیر سطح پوست از بین میبرد این امر باعث از بین بردن جوشهای فعال و همچنین از به وجود آمدن جوشهای جدید بدون نیاز به هیچ گونه دارویی جلوگیری میکند.
  • التهاب جوش های شما را به شدت کاهش میدهد و پوست شما را با کم کردن فعالیت غدد چربی ساز تقویت میکند.
 • رنگ ال ای دی سبز با طول موج 520 نانومتر:
  • ریلکس کردن پوست ذهن و بدن
  • درمان پوست های حساس
  • نور سبز هایپر پیگمنتیشن و یا سیاه شدگی نواحی از پوست به دلیل کاهش ملانین را درمان میکند.
  • همچنین رنگرفتگی کک ومک و آفتای سوختگی و لک های پیری را درمان می کند.
  • این نور پوست را روشن میکند و از تغییر رنگ زودری پوست جلوگیری میکند.
  • بدون استفاده از محصولات مضر روشن کننده  و پر عوارض پوست.
 • رنگ ال ای دی زرد با طول موج 590 نانومتر
  • نور زرد بهترین درمان جهت رفع قرمزی پوست میباشد.
  • جریان اکسیژن به سلول های پوست را افزایش میدهد وانرژی دوباره به سلول های پوست میدهد.
  • باعث سم زدایی غدد میشود.
  • باعث بهبود بافت و چین و چروک های پوست میشود.
 • رنگ ال ای دی بنفش
  • ترکیبی از هر دو موج آبی و قرمز بوده و مزایای هر دو را دارد به خصوص تاثیر به سزایی در بهبود از بین بردن جوش و جای جوش دارد.
 • رنگ ال ای دیCyanine
  • افزاینده متابولیسم و انرژی سلولها که نقش به سزایی در بهبود سلامت پوست دارد.
 • رنگ ال ای دی سفید  با طول موج۵۹۰ نانومتر
  • نور سفید به تقویت پوست تضعیف شده میپردازد پوست را از حالت شلی درآورده و تقویت میکند پوست را با فواید بسیار ریلکس میکند.

7. بیوتی پن

بیوتی پن دستگاه خال برداری و لکه برداری است که خال های سطحی، لکه های ناشی از بارداری و کک و مک را از بین می برد.

هم چنین بیوتی پن برای از بین بردن چروک و افتادگی پشت پلک هم استفاده می شود. این دستگاه به روش سوزاندن موضع عمل می کند که با استفاده از به روزترین تکنولوژی و دارا بودن میکروکنترل یک روش سریع و امن برای از بین بردن  خال و لکه و کک و مک است. بیوتی پن خونریزی ایجاد نمی کند، کاملا ایمن است، عوارضی هم ایجاد نمی کند.

این دستگاه را می توان هم در کلینیک های زیبایی پوست استفاده کرد، هم در سالن های آرایشی توسط تاتوکاران انجام می شود.

ویژگی های دستگاه بیوتی پن

 •  برای از بین بردن کک ومک از درجه پایین استفاده شود
 • دارای ۵ درجه قدرت برای استفاده در درمان های مختلف و انواع پوست های متنوع
 • درجه بالا برای برداشتن خال

8. مینی هایفو

در هایفوتراپی از امواج اولتراسوند(مافوق صوت) استفاده می شود، این امواج با کمک تکنولوژی بسیار پیشرفته (توسط وسایلی شبیه به عدسی که می توانند صوت را در نقطه ای کانونی مجتمع نماید) در نقطه ای از عمق دلخواه متمرکز و تابانده می شود که نتیجه آن ایجاد گرمای موضعی در نقاط و اعماقی دقیق از پوست و بافت زیرین می باشد که باعث تخریب کلاژن های قدیمی و بازسازی کلاژن جدید می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.