11 راه برای متوقف کردن کم پشت شدن مو

ریزش مو

نگاهی کلی بر علل کم پشت شدن مو

این نکته را توجه داشته باشید که منظور از کم پشت شدن مو اشاره به کم شدن مو از کم تا متوسط دارد و بر خلاف ریزش مو بطور گسترده، لزوما باعث طاسی نمیشود. اما، نقاط کم پشت روی سر شما ظاهر می شوند که گاهی در زیبایی شما تاثیر منفی خواهد داشت.

کم پشت شدن مو به تدریج اتفاق می افتد، در نتیجه شما وقت دارید که دقیقا علت را مشخص کنید و بهترین روش های درمان را بیابید.

علت کم پشت شدن مو چیست؟

کم پشت شدن مو ممکن است با شیوه ی زندگی، ژنتیک و یا هر دوارتباط مستقیم داشته باشد. استفاده برخی از داروها نیز میتواند منجر به کم پشت شدن مو شود. طبق نظریه ی آکادمی آمریکایی پوست (AAD) ، از دست دادن روزانه 50 تا 100 عدد مو طبیعی است و بیشتر از میزان نشان دهنده ی این است که شما دچار ریزش مو شده اید.

عادات های زندگی نقش کلیدی در کم پشت شدن مو دارند. که شامل:

 • خود درمانی بیش از حد برای مو، مانند درمان هایی با رنگ مو، فر کردن موقت مو، صاف کردن مو و … است.
 • استفاده از محصولاتی که لطافت و طبیعت موها را کاهش می دهند، مانند اسپری های نگهدارنده مو و ژل. همچنین رنگ موقت نیز می تواند موهای شما را خشن کند.
 • موها را بیش از حد محکم بستن. هنگامی که شما برای انجام کاری موهای خود را بسته اید، موهای شما کشیده می شود و از قسمت فولیکول مو (follicles) شکسته شده و باعث ایجاد نقاط کم پشت روی سر شما در طولانی مدت می شود.
 • به اندازه کافی دریافت نکردن آهن، اسید فولیک و دیگر مواد معدنی را در رژیم غذایی خود . همه ی این موارد بطور طبیعی به تولید فولیکول های مو کمک می کنند.
 • استرس کنترل نشده. استرس با افزایش هورمون هایی مانند کورتیزول (cortisol) ارتباط دارد. مقدار بیش از حد هورمون های استرس ممکن است موهای جدیدی که می خواهند از فولیکول های مو رشد کنند را از بین ببرد.

کم پشت شدن مو همچنین میتواند ارثی باشد. زمینه ی داشتن یک بیماری نیز می تواند به این وضعیت منجر شود. شما درشرایط زیر ممکن است ریزش مو داشته باشید:

 • به تازگی صاحب فرزند شده اید
 • متوقف کردن قرص های جلوگیری از بارداری
 • در حال گذر از تغییرات هورمونی هستید
 • در مدت کوتاهی بیش از 9 کیلوگرم وزن کم کرده باشید
 • برای بیماری خودایمنی تحت درمان هستید
 • در سیستم ایمنی بدن کمبود هایی داشته باشید
 • یک اختلال پوستی یا عفونت داشته باشید

به ندرت، کم پشت شدن مو ممکن است ناشی از این موارد نیز باشد :

 • کشیدن شدن موها
 • اختلالات غذایی
 • تب شدید

گاهی اوقات کم پشت شدن مو با آلوپسی(alopecia) اشتباه گرفته می شود، که بطور گسترده در ریزش مو اثرگذار است. درست است که کم پشت شدن مو ممکن است در نهایت منجر به ریزش موها شود، اما بدانید این دو موضوع لزوما یکسان نیستند.

درمان ها و راه حل های خانگی کم پشت شدن مو

اغلب موارد کم پشت شدن مو در خانه قابل درمان است. 11 گزینه ی زیر را در نظر داشته باشید و قبل از مصرف هر نوع مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

1. ماساژ پوست سر

شاید ارزانترین روش برای بدست آوردن موهای ضخیم تر، یک ماساژ برای پوست سر باشد. همچنین هیچ هزینه و عوارض جانبی در آن وجود ندارد.

هنگامی که موهای خود را می شویید، به آرامی با نوک انگشتان اطراف پوست سر خود را فشار دهید تا جریان خون را سرعت بخشد. حتی برای نتیجه ی بهتر، میتوانید یک ماساژور دستی سر را امتحان کنید تا سلولهای مرده ی پوست نیز بتراشد.

2. اسانس های روغنی

اسانس های روغنی مایعاتی هستند که از گیاهان خاصی استخراج می شوند و عمدتا در آروماتراپی و دیگر انواع درمان ها استفاده می شوند. طبق نظریه ی کلینیک مایو(Mayo)، روغن اسطوخودوس بر روی برخی از افراد که الگوهای طاسی داشته اند استفاده شده و نتیجه ی بسیار مطلوبی بدست آمده است. روغن اغلب با انواع دیگری مانند رزماری و آئیشن ترکیب می شود.

با این حال شواهد کافی وجود ندارد که اسانس های روغنی بتوانند طاسی یا کم پشت شدن مو را درمان کنند. اگر تصمیم گرفتید که این درمان را انجام دهید، حتما مقدار کمی از روغن را روی بازو خود تست کنید و 24 ساعت منتظر بمانید تا ببینید که واکنش خاصی نشان می دهد یا خیر. قرمزی، کهیر یا جوش می تواند یک واکنش آلرژیک را نشان دهد و بعد از مشاهده ی این عوارض باید از استفاده ی این روغن ها اجتناب کنید.

3. شامپو ریزش مو

شامپو ریزش مو به دو صورت عمل می کند. اول، این محصولات حجم موهای شما را افزایش می دهند، بنابراین ضخیم تر به نظر می رسد. این موضوع می تواند برای افرادی که موهای کم پشت یا بطور طبیعی موهای نازکی دارند، مفید باشد.

دوم، شامپوها برای کم پشت شدن مو یا ریزش مو از ویتامین ها و آمینواسیدها استفاده می کنند که وظیفه سلامت پوست سر برای تولید موهای بیشتر در طولانی مدت را دارند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، محصولات را هر روز استفاده کنید. شما همچنین می توانید از مشاور بهداشتی خود در مورد تجویز یک نسخه ی شامپوی قوی بهره ببرید.

4. مولتی ویتامین ها

موهای سالم به سلامت کلی شما بستگی دارد. در موارد سوء تغذیه یا برخی اختلالات غذایی، ممکن است فولیکول ها موفق به تولید موهای جدید نشوند. اگر دارای کمبود مواد مغذی باشید پزشک شما میتواند با یک تست خون درمشخص کردن آن به شما کمک کند.

اگر شما در قسمت های کلیدی مختلفی کمبود دارید، مشاور بهداشتی ممکن است یک مولتی ویتامین روزانه را به شما توصیه کند. موهای سالم برای ادامه ی رشد، ضخامت و استحکام، نیاز به آهن، فولیک اسید و زینک دارند.

با این حال، کلینیک مایو پیشنهاد می کند در صورتی که قبلا با تغذیه ی مناسب مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کرده اید، ازمصرف هر ویتامین اضافی خودداری کنید. این به این دلیل است که هیچ مدرکی وجود ندارد که این موضوع سبب بهبودی کم پشت شدن مو شود. علاوه بر این، دریافت بیش از حد برخی از مواد مغذی ممکن است باعث آسیب بیشتری نسبت به فواید آن شود.

5. مکمل فولیک اسید

اسید فولیک نوعی ویتامین ب است که برای تولید سلول های جدید مهم است. به لحاظ کم پشت شدن مو، اسید فولیک به تولید فولیکولهای موهای جدید در قسمتهای بدون مو کمک می کند، با این حال، مانند مولتی ویتامین ها، شواهد کافی برای تضمین ضخیم تر شدن موهای شما با فولیک اسید وجود ندارد.

6. بیوتین (Biotin)

بیوتین یا ویتامین B-7، مواد مغذی محلول در آب است که به طور طبیعی در آجیل، عدس و جگر یافت می شود. اگر یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، بعید است که بیوتین دریافتی شما کم باشد. با این حال، مکمل های بیوتین در سال های اخیر افزایش یافته است، این قسمت را مدیون فروشندگان متعهد و پر انرژی برای رشد بهتر موها با این محصولات هستیم.

در حالی که بیوتین به تجزیه ی آنزیم های بدن کمک می کند، شواهد کمی وجود دارد که می تواند باعث کاهش کم پشت شدن مو شود.

اگر شما از مکمل های ویتامین ب5 استفاده می کنید، نباید بیوتین مصرف کنید – زمانی که این دو با هم مصرف می شوند، می توانند اثربخشی یکدیگر را کاهش دهند.

7. اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 اسیدهای چرب ضروری نامیده می شوند. این به این دلیل است که آنها نمی توانند توسط بدن انسان ساخته شوند. امگا 3 در مبارزه با التهاب که علت اصلی بیماری های متعدد است، به بدن شما کمک می کند. ریزش مو زودرس همچنین ممکن است به التهاب مربوط باشد. از سوی دیگر، امگا 6 برای سلامتی کلی پوست مهم است، که میتواند برای پوست سر نیز مفید باشد.

روغنهای گیاهی منبع اصلی امگا 6 هستند، در حالی که اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی یافت می شوند. اگر به طور معمول این غذاها را مصرف نمی کنید، با پزشک خود درباره ی استفاده از مکمل مشورت کنید

8. اسپیرنولاکتون (Spironolactone)

اسپیرنولاکتون (آلدکتون – Aldactone) برای افرادی که موهای کم پشت وابسته به تولید اندروژن (androgen) دارند تجویز می شود. در حالی که از لحاظ فنی یک “قرص آب” است، آلدکتون ضد آندروژن نیز است. در زنان، این دارو میتواند به درمان کم پشت شدن مو و ریزش موهای بعدی مربوط به تغییرات هورمونی کمک کند. پیش از استفاده از این دارو یک آزمایش خون لازم است.

9. فیناستراید (Finasteride)

فیناستراید (پروپشیا – Propecia) یک داروی تجویزی برای ریزش مو است که فقط برای مردان مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف درمان های موضعی مانند ماینوکسیدیل (minoxidil)، مردان برای ریزش مو از قرص پروپشیا بصورت روزانه استفاده می کنند. زنان باید از این داروها به دلیل عوارض جانبی جدی اجتناب کنند، مخصوصا اگر باردار یا پرستار باشند.

10. کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids)

کورتیکواستروئیدها درمان های تجویزی هستند که برای شرایط مربوط به التهاب های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات، حالت های التهابی می تواند موجب علائم مختلفی از جمله ریزش مو شود.

11. لیزر درمانی در خانه

لیزر درمانی معمولا توسط متخصصین پوست و دیگر افرادی که در پوست تخصص دارند، انجام می شود. در حال حاضر، سازمان غذا و داروی آمریکا برخی روش های لیزر درمانی در منزل را مجاز دانسته است. لیزر درمانی در خانه برای مو در نظر گرفته شده است تا به رشد مجدد موهای شما کمک کند و ضخامت آن را نیز افزایش دهید. برای گرفتن نتیجه در این روش به گذشت چند ماه زمان نیاز می باشد.

بزرگترعیب لیزر درمانی در خانه، هزینه ی آن است. بعضی از دستگاه ها صدها دلار فروخته می شوند و ممکن است کارایی نداشته باشند. پیش از هزینه کردن چنین سرمایه ی بزرگی، با مشاور بهداشتی خود صحبت کنید.

سخن پایانی

در حالیکه روند کم پشت شدن مو در ابتدا میتواند ناراحت کننده باشد، اما این موضوع احتمالا قابل درمان است. مطابق با نظریه ی AAD ، درمان می تواند 6 تا 9 ماه زمان ببرد. با این حال، اگر ریزش موی شما ادامه داشت، بخصوص اگر نقاط طاسی در حال گسترش باشد، زمان آن فرا رسیده است که با مشاور بهداشتی خود صحبت کنید. مشاور بهداشتی می تواند در تشخیص هر وضعیت پزشکی و همچنین ارائه هر گونه داروهای های مرتبط با آن به شما کمک کند. پیوند مو میتواند گزینه ی دیگری برای طاسی پیشرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.