جزوه دوره مژه آکادمی اسکین ایران

امروزه روش های مختلفی برای زیباتر کردن مژه توسط آرتیست ها بکار گرفته می شود که مژه ها را از بی حالتی و کم پشتی به ظاهری زیبا، فر و پر پشت تبدیل می کند که شامل کاشت مژه، اکستنشن مژه و لیفت مژه می باشد.

کاشت مژه :

وسایل لازم جهت کاشت مژه :

مژه موقت : مژه های مصنوعی هستند که در دو مدل گره دار و بدون گره به دو صورت پالتی و ریسه ای وجود دارند.

چسب موقت : چسب های لاتکسی هستند که در دو رنگ سفید (بی رنگ) و مشکی وجود دارند. این چسب ها بدون گاز هستند و برای کاشت موقت و دائم قابل استفاده می باشند.

پنس: ابزاری است کهدر کاشت و اکستنشن مژه نقش اصلی دارد و در مدل های مختلف دیده می شود. در مرحله ی کاشت نیاز به یک پنس سر کج داریم.

پد و چسب زیر چشم : در تمام مراحل کار مژه باید مژه های زیر چشم با چسب و پد لوبیایی پوشانده شود.

کاشت موقت : در این روش با استفاده از چسب و مژه موقت کار را به صورت زیر انجام می دهیم.

ابتدا مژه های زیرچشم را با پد و چسب می پوشانیم، سپس هر دانه از مژه ها را به چسب موقت آغشته کرده، روی بن مژه کناره هم قرار می دهیم. میتوان همزمان از چندین سایز کنار هم نیز استفاده کرد. ماندگاری این روش تا یک هفته می باشد.

پس از انجام کاشت تا 24 ساعت نباید چشم ها را شستشو داد و همچنین چشم ها را هرگز روی هم فشار ندهید.

کاشت دائم : در این روش با همان متریال مژه موقت اما با سبکی متفاوت انجام می شود که ماندگاری آن تا یک ماه ادامه دارد و نیاز به ترمیم ندارد. در طول یک ماه مژه های کاشت شده ریزش ندارد.

کاشت دائم روی بن مژه انجام می شود و روی پلک نمی چسبد. به این صورت که مژه های ته گره دار درون ریسه را چهار تا چهار تا با انگشت نزدیک به هم می کنیم و به همان صورت در بین انگشتها از ریسه جدا می کنیم سپس با پنس آنها را بشکلی که از هم جدا نشود گرفته و زیر آن را آغشته به چسب می کنیم و روی مژه قرار می دهیم.

کاشت دائم نیاز به ترمیم ندارد و پس از یک ماه ریموو و کاشت مجدد انجام می شود.

پس از انجام کاشت تا 24 ساعت نباید چشم ها را شستشو داد و همچنین چشم ها را هرگز روی هم فشار ندهید.

اکستنشن مژه:

اکستنشن به معنای قراردادن مژه ها روی هر تار مژه طبیعی چشم می باشد. این روش با چسب دائم انجام می شود و همزمان از دو پنس (سر کج و سر صاف) استفاده می شود. انواع اکستنشن شامل: کلاسیک و چند بعدی (2 بعدی- 3 بعدی- 4 بعدی- 5 بعدی یا والیوم و مگاوالیوم) است که به روش تار به تار کار می شود. یعنی روی هر تار مژه به صورت جداگانه اکستنشن انجام می شود. اکستنشن شامل مدل های مختلفی می باشد که با تلفیق سایزها و فرهای مختلف بدست می آید.

اکستنشن نیاز به ترمیم دارد که پس از سه هفته انجام می شود.

اکستنشن با 2 تا پنس انجام می شود. پنس سر کج و پنس سر صاف (جداسازی)، برای انجام اکستنشن به روش چند بعدی و والیوم فن سازی انجام می شود.

ضخامت مناسب برای کلاسیک از 0.25 تا 0.15 و ضخامت چند بعدی و والیوم 0.10 و مگاوالیوم 0.07 تا 0.05 می باشد.

وسایل اکستنشن مژه :

پالت مژه : پالت های مژه مخصوص اکستنشن مشخصات متفاوتی دارد. هر پالت میتواند از 3 ردیف تا 16 ردیف متغیر باشد، دارای فرهای مختلفی است و ضخامت هر تار موی آن از 03/0 تا 25/0 متفاوت است و طول مژه ها از 6 میلیمتر تا 16 میلیمتر می باشد.

پالت های مژه به دو صورت مشکی و رنگی موجود هستند و همچنین پالت های آمبره رنگی نیز وجود دارد.

مشخصات پالت :

انواع فر :

چسب اکستنشن (دائم) :

این نوع چسب در دو مدل گازدار و بدون گاز به رنگ های مشکی و کریستالی موجود است. دوام چسب های دائم بسته به مراقبت شخص بین 4 تا 6 هفته است. این چسب در حجم های 5 و 10 گرم تولید می شود. سرعت خشک شدن چسب های اکستنشن از 0.5 تا 5 ثانیه متفاوت است. برای افراد مبتدی 1 تا 1.5 ثانیه و برای حرفه ای ها 0.5 تا 1 ثانیه مناسب است.

پنس اکستنشن :

پنس های اکستنشن از جنس فلز سبک در اشکال مختلف با کاربردهای متفاوت موجود هستند. در اکستنشن مژه همزمان از دو پنس در دو دست استفاده می شود. پنس سر کج برای برداشتن مژه و فن سازی والیوم، و پنس سر صاف برای بازکردن تارهای مژه چشم استفاده می شود.

اکسسوری های اکستنشن مژه:

نیبولایزر : ابزاری است که با تولید بخار سرد مانع از سوزش چشم می شود.

فن خشک کننده مژه : ابزاری است که با تولید باد مژه ها را خشک کرده و باعث می شود پس از بازکردن چشم سوزش ایجاد نشود.

براش و میکرو براش مژه : براش ابزاری است برای مرتب کردن مژه های اکستنشن شده که در حین کار و پایان اکستنشن استفاده می شود که در دو مدل مویی و سیلیکونی موجود است. و میکروبراش، ابزاری شبیه به گوش پاک کن است با این تفاوت که سر پنبه ای بسیار کوچکتر دارد و در مرحله ی ریموو و لیفت مژه کاربرد دارد.

جای چسب : یک ابزار پلاستیکی کوچک است که حفره هایی برای ریختن چسب در آن دارد. در مرحله ی فن سازی میتوان از آن استفاده کرد.

کاپ فن سازی والیوم : یک ابزار کوچک پلاستیکی گرد با شیارهای مثلثی در اطراف آن است که برای فن سازی استفاده می شود.

ریموور : ماده ای است که برای ریموو کردن چسب اکستنشن بکار می رود و در دو مدل کرمی و ژله ای موجود است.

کلینزر : مایعی است که برای استریل و تمیز کردن مژه قبل از اکستنشن استفاده می شود و دوام اکستنشن را نیز بالا می برد. آن را میتوان روی براش مویی یا پد پنبه ای اسپری کرد و روی مژه از آن استفاده کرد.

ریموو با ریموور : هنگامی که قصد برداشتن اکستنشن مژه را داریم از ریموور و میکروبراش برای اینکار استفاده می کنیم. به این صورت که مژه های زیرین را با پد چشم میپوشانیم و دو عدد میکروبراش را به ریموور آغشته می کنیم. میکروبراش ها را به آرامی روی بن مژه به سمت خارج حرکت می دهیم تا مژه ها به ریموور آغشته شوند، 5 دقیقه منتظر می مانیم و سپس مژه ها به آرامی جدا می شوند. سپس با یک براش تمیز مژه های خود فرد را براش میزنیم و با کیلینزر و پد پنبه ای آنها را تمیز می کنیم.

ریموو با پنس: هنگامی که پس از 3 هفته شخص برای ترمیم مراجعه می کند به مژه هایی بر می خوریم که 2 یا 3 میلیمتر رشد کرده اند، اما بقیه ی مژه ها سر جای خودشان هستند. پس برای ریموو کردن اکستنشن روی مژه ی رشد کرده ار روش ریموو با پنس بجای ریموور استفاده می شود. به اینصورت که با یک پنس سر کج مژه ی طبیعی فرد را محکم و ثابت میگیریم و با پنس سر کج دیگر، مژه ی اکستنشن را مانند دو ورق برچسب از هم جدا می کنیم

ترمیم مژه: پس از 3 هفته که مژه ها نیاز به ترمیم دارند و قسمتی از اکستنشن ریزش کرده است جاهای خالی را طبق مدل اکستنشن قبل پر می کنیم.

مدل های مختلف اکستنشن بر اساس سایزبندی :

اکستنشن کلاسیک یا تار به تار : دراین روش از مژه هایی با ضخامت مناسب اکستنشن کلاسیک روی هر تار مژه استفاده می شود. این روش نیاز به ترمیم پس از 3 هفته را دارد. پس از اکستنشن تا 24 ساعت نباید مژه ها با آب در تماس باشند. اکستنشن کلاسیک بسیار طبیعی بنظر می رسد و میتوان با سایزبندی های مختلف انواع مدل های مختلف را روی چشم انجام داد.

اکستنشن والیوم : در اکستنشن والیوم بجای قراردادن یک تار روی مژه، یک دسته ی مژه فن سازی شده روی هر تار استفاده می شود.

استایل D

لیفت مژه : فر کردن مژه ها لیفت مژه نام دارد. در این روش از چسب لیفت، بیگودی و مواد لیفت استفاده می شود. دوام آن حدود 2 ماه بستگی به ریزش و رویش طبیعی هر فرد متفاوت است. و مژه تا زمانی که بصورت طبیعی بریزد فر خواهد ماند.

فرهای مختلفی وجود دارد که بستگی به نوع بیگودی دارد. انتخاب بیگودی به سایز مژه هر فرد بستگی دارد. پس از لیفت از تقویت کننده مژه (بوتاکس مژه) استفاده می شود و میتوان پس از لیفت از رنگ مژه ی مشکی استفاده کرد. بعد از لیفت تا 24 ساعت نباید مژه ها را شستشو داد.

لمینیت مژه : ماده ای است که روکش محکمی روی مژه ایجاد می کند و مژه را ضخیم و ثابت نگه می دارد. در لمینیت به هیچ عنوان نباید مژه ها تا شوند زیرا می شکنند.

وسایل لیفت مژه و ابرو :

چسب لیفت : این نوع چسب جهت لیفت مژه و ابرو استفاده می شود. یک مایع سیلیکونی می باشد که حلال آن آب است، گاز ندارد و مژه و ابرو را به حالت دلخواه فیکس می کند.

بیگودی لیفت : یک ابزار پلاستیکی است که پشت پلک برای حالت دادن مژه ها در مرحله ی لیفت در دو مدل شیاردار و بدون شیار استفاده می شود که در 4 یا 5 سایز مختلف نسبت به سایز مژه ی افراد استفاده می شود.

مواد لیفت : مواد لیفت در 2 شماره : 1. فرکردن یا حالت دادن 2. تثبیت حالت دهی استفاده می شود.

تایم مکس مواد 1 و 2 از 5 تا 15 دقیقه در هر برند متفاوت است و بیش از آن باعث آسیب می شود. مواد لیفت در دو مدل قوطی و ساشه موجود است.

بوتاکس مژه و ابرو : پس از پایان لیفت از بوتاکس برای تقویت مژه و ابرو استفاده می کنیم. بوتاکس مژه همچنین برای کسانی که ریزش مژه و ابرو دارند بسیار کاربردی است.

اپلیکاتور لیفت : بوسیله ی این ابزار بهمراه چسب لیفت مژه را به حالت دلخواه فیکس میکنیم.

براش سیلیکونی: با استفاده از براش سیلیکونی ابروها را به سمت بالا بهمراه چسب لیفت فیکس میکنیم.

میکروبراش: با این ابزار مواد لیفت را روی مژه و ابرو قرار میدهیم.

پد لوبیایی یا چسب حلقه ای: قبل از شروع لیفت مژه با پد یا چسب حلقه ای مژه های پایین را میپوشانیم.

رنگ مژه : در انتهای لیفت مژه برای تیره تر نشان دادن مژه ها از رنگ مژه مشکی بمدت 5 دقیقه پس از پاک کردن مواد 2، روی بیگودی استفاده میکنیم

مراحل تئوری لیفت مژه :

 1. تمیز کردن چشمها
 2. قرار دادن چسب یا پد لوبیایی زیر چشم
 3. چسباندن بیگودی مناسب روی پلک بالا با ۱میل فاصله از بن مژه
 4. چسباندن مژه ها روی بیگودی با اپلیکاتور لیفت
 5. گذاشتن مواد شماره ۱ با میکرو براش روی بیگودی (طبق تایم مواد مکس میکنیم)
 6. پاک کردن مواد با میکرو براش
 7. گذاشتن مواد شماره۲ با میکروبراش روی بیگودی (مکس)
 8. پاک کردن مواد با میکروبراش
 9. گذاشتن رنگ مژه روی بیگودی (۵ دقیقه)
 10. پاک کردن رنگ
 11. تمیز کردن مژه با آب وگوش پاکن برای جداکردن از بیگودی
 12. تمیز کردن چشم ها با پد
 13. بوتاکس مژه

لیفت ابرو : حالت پذیری موهای ابرو به سمت بالا را لیفت ابرو می گویند که با همان مواد لیفت مژه انجام می شود. تایم stop مواد 1 و 2 لیفت بستگی به هر برند متفاوت است.

مواد لیفت باید با فاصله یک میلیمتر از پایین و یک میلیمتر از بالا گذاشته شود. که احتمال آسیب و ریزش بسیار کم باشد. بعد از لیفت ابرو تا 24 ساعت ابروهایتان را شستشو ندهید.

مراحل لیفت ابرو :

 1. تمیز کردن ابرو
 2. قرار دادن چسب لیفت با براش سیلیکونی روی ابرو و براش در جهت بالا
 3. گذاشتن مواد شماره ۱ با میکرو براش روی بیگودی (طبق تایم مواد مکس میکنیم)
 4. پاک کردن مواد با میکروبراش
 5. گذاشتن مواد شماره۲ با میکروبراش روی بیگودی(مکس)
 6. پاک کردن مواد با میکروبراش
 7. تمیز کردن ابرو با آب وگوش پاکن برای تمیز کردن چسب
 8. زدن بوتاکس ابرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.