ماساژ و روش های انجام آن را بیشتر بشناسیم

روش های ماساژ

تعریف ماساژ و اهمیت آن:

ماساژ یکی از روش های ساده است که امروز به عنوان یک روش هم در درمان بعضی بیماری ها و هم در زیبا سازی استفاده می شود و نمی توان تعریف واحدی از آن بیان کرد اما به طور کلی ماساژ به دو دسته کلی تقسیم می شود. یکی ماساژ به سبک غربی و دیگری به سبک شرقی است.

در این میان ماساژ به سبک شرقی امروزه شهرت زیادی در بین کشورها، به ویژه کشورهای آسیایی پیداکرده است. ماساژ در لغت به معنی مالیدن و به طور کلی آرام کردن بخش های مختلف بدن است.

با گذشت زمان و با اهمیت شدن مسأله زیبا سازی پوست و افزایش تنش های روزمره ،روش های ماساژمتنوعی ابداع شد و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

انواع روش های ماساژ و فواید آن ها:

با گذشت زمان و پیشرفت علم روش های مختلف ماساژ، هم برای درمان و هم رفع پیری و ایجاد زیبایی در پوست رواج پیدا کرد. از جمله روش های ماساژ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1.ماساژ صورت:

در ماساژ صورت که یکی از پرطرفدارترین ماساژها می باشد، به شش صورت انجام می شود و در ابتدا از پیشانی شروع می شود.البته قبل از شروع ماساژ، بهتر است صورت را از لوازم آرایشی کاملا پاک کنیم. سپس به سمت ابروها می روند تا با ماساژ چین های آن را از بین ببرند بعد پشت لب ها و بعد عضلات پایین لب ها و در نهایت گونه ها را ماساژ می دهند. این روش در جوان سازی پوست بسیار موثر است.

2.روش ماساژ سنگی:

از دیگر روش های ماساژ می باشد که سنگ های سرد یا گرم صاف که کاملا آغشته به روغن است را بر روی بدن فرد فشار می دهند.از فواید این روش این است که از سنگ هایی با خواص درمانی متفاوت استفاده می شود.

روش ماساژ سنگ داغ:

3.ماساژ سر:

این روش نیاز به تخصص زیادی ندارد و هر فرد می تواند آن را در منزل انجام دهد و بدن را به حالت نرمال درآورد.

4.ماساژ ریلکسی:

این روش برای تمام قسمت های بدن انجام می شود که از فشار، نوازش و مالش پوست جهت آرام شدن پوست استفاده می شود.بیشترین تأثیر این روش ریلکس کردن بدن است.دیگر فواید آن دوری از استرس و رها شدن از تنش های فکری است و یکی از کامل ترین روش های ماساژمحسوب می شود.

5.ماساژ های ریلکسی نیز خود انواعی دارد که عبارتند از :

روش تایلندی:یکی از ماساژ های معروف دنیا است که در این روش، تمام عضلات بدن کشیده می شود و مفاصل بدن باز و بسته می شود و بدن را از حالت خشکی در می آورد. روش دیگر ریلکسی، روش آیورودا است که یک روش قدیمی هندی است و حدود 5000 سال قدمت دارد و مختص روح و جسم است.

6.ماساژ روغن و حوله داغ:

برای درمان دردهای موضعی و بازشدن گرفتگی های عضلانی انجام می شود که انجام این روش برای افرادی با فشار خون بالا،باردار و سرطانی توصیه نمی شود. در این روش ابتدا بدن با روغن ماساژ داده می شود سپس حوله ای داغ را روی بدن قرار می دهند.

7.ماساژ لاغری:

این روش برای درمان اضافه وزن استفاده می شود و همچون دیگر روش های ماساژ مفید است. این شیوه به عنوان درمان کمکی در کنار دیگر روش های ماساژ از اهمیت زیادی برخوردار است. این شیوه در درمان لاغری موضعی پهلو، بازوها و ران استفاده می شود. این روش ماساژ با چند گام استفاده می شود. در گام اول به محیطی آرام احتیاج داریم تا گیرنده از هر استرسی به دور باشد، در گام دوم: بیمار به پشت دراز بکشد و ماساژ دهنده با کمک ژل ها و روغن های گیاهی ماساژ را شروع می کند.در گام سوم: از بیمار خواسته می شود به پهلو بخوابد و ماساژ ران را شروع می کنند و درگام چهارم: برای درمان چاقی بازوها،به ماساژ آنها می پردازند.

روش ماساژ لاغری:

8.ماساژ فرم دهی: این روش ماساژ برای بهبود وضعیت بافت های برخی نواحی بدن از جمله ران و باسن و سینه انجام می گیرد و باعث فرم دهی و بزرگ و سفت شدن این اندام ها می شود. این روش نسبت به دیگر روش های ماساژ در بین خانم ها طرفدار بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.